دیسک تراش درجا تیماتک

 

عملکرد ترمز خودرو در ترمزهای دیسکی به گونه ایست که در اثر اصطکاک لنت های ترمز با دو سمت دیسک، کاهش سرعت و توقف خودرو صورت می پذیرد. در اثر وجود این اصطکاک، دیسک ها به مرور دچار خوردگی شده و سطح دیسک نسبت به لبه های آن گود می شود. همچنین وجود استهلاک در دیسک ترمز در موارد متعددی سبب ناهمواری سطح دیسک و ایجاد شیارهای نامنظم در سطح آن می‏گردد. در برخی موارد نیز داغ شدگی بیش از حد دیسک ترمز در اثر ترمزهای طولانی مدت و همچنین تغییر ناگهانی دمای دیسک در اثر تماس دیسک داغ با آب، منجربه تابیدگی و اعوجاج در دیسک ترمز می گردد. این اعوجاج می‏تواند سبب نابالانسی و ایجاد لرزش در سیستم تعلیق خودرو شود. در چنین مواردی تراش دیسک به منظور تابگیری و همچنین حذف شیارهای موجود بر روی آن به جهت ترمیم دیسک ضروریست.

دستگاه دیسک تراش درجا امکان تراش دیسک ترمز بدون باز شدن دیسک را فراهم آورده و بدین ترتیب امکان تراش سطح دیسک را متناسب با نگهدارنده چرخ فراهم می‏آورد. محصول تولید شده در شرکت فناوران تلاشگر شاهوار، امکان تراش هر دو سمت دیسک به طور همزمان را داشته و بدین ترتیب با حذف خطای انسانی، حداکثر دقت ممکن را فراهم می‏آورد. در روش های سنتی دیسک تراشی، ضمن تاثیرپذیری بیشتر کیفیت تراش از دقت اپراتور، ضرورت تعویض بلبرینگ چرخ نیز در هنگام باز نمودن دیسک نیز وجود دارد. اما استفاده از دیسک تراش درجا، منجربه حذف مرحله تعویض بلبرینگ شده و کاهش هزینه و زمان تعمیرات را در پی خواهد داشت. در این محصول از یک استپرموتور به منظور ایجاد حرکت در تیغه تراش استفاده شده است و لذا نرخ پیشروی تیغه تراش توسط کاربر به شکل دقیقی قابل کنترل است. همچنین امکان تراش دیسک به شکل رفت و برگشتی میسر بوده که توام شدن آن به تراش دوطرفه، کاهش زمان دیسک تراشی را به همراه دارد. 

برخی از ویژگی های فنی این محصول به شرح ذیل می باشد:

ولتاژ برق مصرفی: 220v

توان مصرفی: 80وات

الکترو موتور: استپر موتور با قدرت 13و23kg.cm 

بازه سرعت پیشروی:  0.07 تا 5.2 میلی‏متر بر ثانیه

بازه دیسک های قابل تراش: کلیه خودروهای سواری و باری سبک  (محصول متناسب با خودروهای مختلف طراحی شده است)

 

حداکثر ضخامت دیسک قابل کارگیر :43mm

 

لوازم جانبی دیسک تراش و قطعات موجود در پک شامل موارد زیر میشود:

 

1. دیسک تراش تیماتک

2. ظرف نگهداری لوازم

3. آداپتور سوئیچینگ 24 ولت

4. پیچ و مهره و لوازم

5. گیره اس

6. پایه واسطه تراش آزرایی

7. پایه های اتصال دستگاه

8. جعبه ام دی اف نگهداری لوازم

 

لوازم جانبی دیسک تراش

چرا دیسک تراش تیماتک؟

دستگاه دیسک تراش تیماتک در نرم افزارهای طراحی سه بعدی و به شكل سازگار با انواع خودروهاي داخلي و خارجي طراحی شده است. به عبارت ديگر طراحی این محصول به شکلی صورت یافته تا امکان نصب آن بر روی طیف وسیعی از خودروهای داخلی و خارجی ممکن باشد.

مزیت این محصول را در مقایسه با دستگاه های مشابه در دو شکل کلی می توان بررسی نمود:

1-دستگاه های دیسک تراش معمولی: در روش دیسک تراش سنتی، به منظور تراش دیسک چرخ خودرو، ضروریست دیسک ترمز از نگهدارنده چرخ خودرو جدا شده و بر روی دستگاه دیسک تراش بسته شود. در این فرایند، بلبرینگ چرخ خودرو آسیب دیده و ضروریست بلبرینگ چرخ تعویض گردد که منجربه تحمیل هزینه می‏گردد. همچنین دقت اپراتور تراش در خروجی این روش بسیار مشهود است و ضروریست اپراتور دیسک را به شکل صحیح بر روی دستگاه تنظیم نماید. اما در دستگاه دیسک تراش درجا امکان تراش دیسک ترمز خودرو بدون نیاز به باز شدن آن از روی خوردرو فراهم است. این امر سبب تراش یکنواخت دیسک منطبق بر نگهدارنده چرخ خودرو (سگدست) شده و امکان تاب گیری دیسک را به شکلی دقیق تر فراهم می ‏آورد. عملکرد این سیستم وابستگی کمتری به دقت اپراتور داشته و لذا کیفیت و تکرارپذیری کیفی خروجی نهایی در مقایسه با تراش سنتی بسیار بالاتر است.

2-نمونه های دیگر دستگاه های دیسک تراش درجا: در دستگاه های دیسک تراش درجا از سیستم انتقال قدرت گیربکسی بهره گرفته شده است. استفاده از سیستم انتقال قدرت پولی و تایم به جای گیربکس در دستگاه تیما تک، کاهش استهلاک دستگاه را در پی داشته است. از دیگر مزایای سیستم تیماتک نسبت به سایر محصولات می توان به وجود امکان تراش هر دو سمت دیسک به شکل همزمان اشاره نمود. این امر ضمن سرعت بخشیدن به فرایند دیسک تراشی، سبب افزایش دقت تراش می شود. همچنین در این دستگاه امکان تراش دیسک در هر دو جهت رو به جلو و رو به عقب وجود دارد که این امر نیز بر سرعت و کیفیت خروجی می افزاید.

 دقت اجزاء دستگاه به گونه ايست كه امكان تراش نهايي ديسك با دقت 0.02 ميلي‏متر فراهم مي‏آيد. بنابراين در طراحي و ساخت قطعات حركتي دستگاه به اين موضوع توجه بسياري شده است. لقی محورها، شیوه تراش و همچنین طراحی مناسب به جهت سازگاری با انواع خودرو از دشوارترین مراحل تولید این محصول می‏باشد. همچنین مدار الکترونیک طراحی شده امکان کنترل دستی کاربر را فراهم می آورد. این مدار در حرکت یکنواخت استپر موتور و کاربری آسان دستگاه موثر است. از دیگر مزایای این دستگاه همچنین می توان به امکان تغییر سرعت تراش با نرخ پیشروی 0.07 تا 5.2 میلی‏متر بر ثانیه اشاره نمود.

یه طور خلاصه نقاط قوت دیسک تراش های تیماتک نسبت به نمونه های داخلی و خارجی شامل موارد ذیل میگردد:

1-وجود پنل کنترل روی دستگاه و دسترسی سریع به ولوم تنظیم سرعت ، تغییر جهت حرکت و کلید تبدیل حرکت دستی و اتومات ( این موضوع قدرت مانور استادکار را بسیار زیاد بالا برده) به گفته استادکاران و مشتریان تیماتک این موضوع باعث شده در زمان واحد بتوانند دیسک های بیشتری بتراشند…

2-استفاده از قطعات با دقت بسیار بالا که در دستگاه های سی ان سی استفاده میشود باعث ایجاد دقت و قدرت بالا میشود

3-استفاده از موتور قوی سی ان سی که باعث ایجاد دقت بسیار بالا و قدرت زیاد میشود.

4-استفاده از تسمه و فولی تایم به جای گیربکس به جهت کم کردن استهلاک و همچنین سهولت در استفاده دستگاه دیسک تراش درجا تیماتک به صورت دستی و اتوماتیک

5-ارائه تیغچه های بسیار مرغوب برای تراشکاری بدون عیب

6-استفاده از آداپتور صنعتی و مرغوب

جهت آگاهی دقیقتر مزایا دیسک تراش تیماتک ویدئو زیر را مشاهده بفرمایید


کارکرد تیماتک
طراحی دیسک تراش تیماتک

معرفی سه مدل دیسک تراش تیماتک

دیسک تراش A

دیسک تراش A

پنل کاربری مجزا

قطعات مکانیکی تایوانی

استپ موتور 2.4N/M

سیستم انتقال قدرت تسمه و فولی تایم

دقت: 20 میکرون

گارانتی 1 سال

خدمات پس از فروش: 10 سال

گارانتی تست و مرجوعی: 10 روز

دیسک تراش B

دیسک تراش B

پنل کاربری چسبیده

قطعات مکانیکی تایوانی

استپ موتور 1.3N/M

سیستم انتقال قدرت تسمه و فولی تایم

دقت: 20 میکرون

گارانتی 1 سال

خدمات پس از فروش: 10 سال

گارانتی تست و مرجوعی: 10 روز

دیسک تراش C

دیسک تراش C

پنل کاربری مجزا

قطعات مکانیکی چینی

استپ موتور 1.3N/M

سیستم انتقال قدرت تسمه و فولی تایم

دقت: 20 میکرون

گارانتی 1 سال

خدمات پس از فروش: 10 سال

گارانتی تست و مرجوعی: 10 روز

در کلیپ زیر نمای کلی دیسک تراش تیماتک را مشاهده نمایید